Biały Dunajec

Odsłony: 7945

Biały Dunajec - wieś podhalańska położona przy drodze "zakopiance" nad potokiem o tej samej nazwie.

Na jej skraju znajdują się główne atrakcje Białego Dunajca - kompleksy basenów termalnych "Termy Podhalańskie" oraz "Gorący Potok"

HISTORIA

 Pierwsze informacje o Białym Dunajcu pochodzą z 1564 r., w dokumentach królewskich podaje się, że jest to osada, w której żyje 6 kmieci. Akt lokacyjny Białego Dunajca został wystawiony 15 lat później – 23 lutego 1579 r. 

Pierwszym sołtysem został kmieć Jędrzej Pawlik (pełnił funkcję zasadźcy wsi). Jego potomkowie za udział w wojnach na kresach Rzeczypospolitej zostali nobilitowani i uzyskali nazwisko Pawlikowski. W XVII wieku obszar wsi Biały Dunajec sięgał wierzchołków Tatr. Podstawą utrzymania białodunajczan była hodowla owiec.

W czasie rozbiorów Biały Dunajec trafił pod panowanie Austrii. W 1809 r. na licytacji Biały Dunajec i osiem innych wsi oraz rozległe terytoria tatrzańskie, zostały sprzedane Tomaszowi Uznańskiemu. W 1865 r., ustawą Sejmu Krajowego utworzono samorząd gminny. Już wtedy gmina białodunajecka miała własny herb przedstawiający na błękitnym tle poziomo ułożoną białą rybę a nad nią trzy złote gwiazdy sześcioramienne ułożone trójkątnie.  W latach 1913-1914 w pensjonacie Teresy Skupień mieszkał Włodzimierz Lenin.

Obecnie Biały Dunajec jest znaną miejscowością turystyczną, mającą bogatą bazę noclegową - noclegi o różnym standardzie od kwater po standard hotelowy. Posiada rozwinięta infrastrukturę  handlową i gastronomiczną. 500 metrów od naszego ośrodka znajduje się karczma regionalna "u Furtoka", w której odbywają się zabawy taneczne przy kapeli góralskiej.

W okresie zimowym czynne są w Białym Dunajcu dwa wyciągi narciarskie "Toko-land" oraz "Sami Swoi". W lutym przeprowadzone są gminne zawody w powożeniu zaprzęgami końskimi oraz jazdy na nartach za końmi - kumoterki.

Biały Dunajec posiada bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Zakopanem.

Dużą atrakcją Białego Dunajca jest rzeka Biały Dunajec bogata w ryby. Na terenie wsi obowiązuje strefa "no-kill", czyli złowione ryby trafiają z powrotem do rzeki. Na początku lipca odbywa się cykliczna impreza "Dzień Pstrąga", w którym odbywają się ogólnopolskie zawody wędkarskie w łowieniu pstrąga na sztuczną muchę.